Aktualizacja: 9 kwietnia 2021 223 dzień nauki 73 dni do wakacji dodaj do ulubionych ustaw stronę jako startową
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

przydatne linki

statystyka
licznik odziwdzin:
osoby on-line:
wpisów w księdze:
ilość fotografii:
fotografie archiwalne:

New Page 1
21 czerwca 2020

Dnia 6 marca br. z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Został on przygotowany przez uczniów klasy VIII pod kierunkiem pani Jolanty Ledwoń. Udział w nim wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i pracownikami obsługi.

Uroczystość miała niezwykle podniosły charakter. Rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie w formie prezentacji multimedialnej przedstawiono sylwetki Żołnierzy Wyklętych i ich zasługi dla naszego narodu.

Wśród nich znaleźli się między innymi Zygmunt Szyndzielarz ps. Łupaszka , walczący z wrogami Polski od 1939 do 1948 roku. Do dziś nie znamy miejsca ukrycia jego szczątków. Hieronim Dekutowki ps. Zapora - bohater Lubelszczyzny, cichociemny, wsławił się największą ilością walk stoczonych z Niemcami. Po wojnie walczył z nowymi porządkami wprowadzanymi przez komunistów. Został stracony w 1949 r. Nie zabrakło też informacji o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który w czasie wojny dobrowolnie trafił do obozu Auschwitz, aby przekazać relacje o tym, co tam naprawdę się działo. Z obozu udało mu się uciec, potem walczył z Niemcami, min. w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie został skazany na śmierć przez komunistyczne władze. Ogromne wrażenie na uczestnikach uroczystości zrobiła też postać Danuty Śledzikówny ps. Inka, sanitariuszki w oddziale Łupaszki, która po aresztowaniu była okrutnie torturowana i skazana na karę śmierci. Zginęła w wieku 18 lat., a jej ostatnie słowa brzmiały :"Niech żyje Polska..."

Prezentacje poszczególnych bohaterów przeplatane były wierszami o tematyce patriotycznej i piosenkami, które wywoływały wzruszenie na twarzach uczestników uroczystości. Ten dzień z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów i nie tylko.

powrót 

do góry
Contents copyright © 2004 by SP Rzeplino. Wszelkie prawa zastrzeżone! Created by Arkadiusz Kowalski