Aktualizacja: 28 maja 2020 271 dzień nauki 30 dni do wakacji dodaj do ulubionych ustaw stronę jako startową
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

przydatne linki

ostatnio dodane

statystyka
licznik odziwdzin:
osoby on-line:
wpisów w księdze:
ilość fotografii:
fotografie archiwalne:

New Page 1
12 kwiecień 2006
Zobacz pozostałe zdjęciaPo raz pierwszy w naszej szkole odbyła się impreza środowiskowa z okazji świąt Wielkanocnych pod hasłem "Z tradycjami wielkanocnymi za pan brat". Tradycje są bardzo ważne w życiu każdego narodu, dzięki nim jesteśmy sobie bliżsi i nie mamy problemu z określeniem swojej tożsamości narodowej. My, Polacy jesteśmy chyba tego najbardziej świadomi, ponieważ dzięki głębokiej wierze, pielęgnowaniu tradycji chrześcijańskich, ich kultywowaniu i przekazywaniu z pokolenia na pokolenie, udało nam się przetrwać okresy bardzo trudne w naszej historii - zabory, czasy komunizmu i odzyskać niepodległość. Dlatego też powinniśmy zaznajamiać młode pokolenie z wartościami, jakie niosą z sobą polskie tradycje i uczyć je dbałości o nie, a starszym ciągle o nich przypominać.
Taki cel miała niewątpliwie uroczystość z okazji Świąt Wielkiej Nocy, która odbyła się 11 kwietnia w Szkole Podstawowej w Rzeplinie. Uczestniczyli w niej mieszkańcy wsi i okolicznych miejscowości. Dzieci z kółka teatralnego przygotowały pod kierunkiem p. Jolanty Ledwoń oraz wychowawczyni klasy IVA - p. Marleny Strzeleckiej bogaty program artystyczny, na który złożyły się wiersze o tematyce wielkanocnej napisane przez dzieci, opowieść o Zmartwychwstaniu Pańskim oraz informacje o tradycjach wielkanocnych, począwszy od Niedzieli Palmowej, a na lanym poniedziałku, czyli śmigusie-dyngusie skończywszy. Nie zabrakło także przyśpiewek ludowych, które można było kiedyś usłyszeć w wiejskich chatach po Niedzieli Palmowej, np.

Jedzie Jezus jedzie,
weźmie żur i śledzie,
kiełbasy zostawi
i pobłogosławi.
Oj dana, oj dana... .
nadchodź Wielkanocy nasza ukochana.
Dobre placki, dobre,
dobre przekładane
i kiełbasy nasze mięsem nadziewane.
Oj dana, oj dana….
nadchodź Wielkanocy nasza ukochana.
Daj nam Chryste, daj nam,
daj nam zażyć tego,
daj doczekać w zdrowiu jajka święconego.

Przedstawieniu towarzyszył poważny nastrój, ale nie zabrakło też elementów radosnych, wręcz żartobliwych, czego przykładem były wspomniane przyśpiewki i pełne humoru skecze. Poza tym piękna scenografia i oprawa muzyczna nadały uroczystości niezwykły charakter. Również stół wielkanocny wzbudził ogólny zachwyt, zwłaszcza znajdujące się na nim stroiki świąteczne, ciasta (baby, mazurki) i kolorowe pisanki. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało, a świadczyły o tym liczne brawa, które rozlegały się podczas trwania spektaklu oraz słodycze, którymi mali artyści zostali obdarowane przez p. Jolantę Cieślik i p. Urszulę Mochocką. Na zakończenie uroczystości dzieci pożegnały uczestników imprezy piosenką:

Za uwagę ślicznie, ślicznie dziękujemy,
zdrowia, szczęścia,
szczęścia wszystkim winszujemy.
Niechaj nadchodzące Święta Wielkanocne będą ciepłe,
ciepłe i radosne.

I w takim świątecznym nastroju rozeszliśmy się do swoich domów, niosąc ze sobą radość z okazji zbliżających się świąt i okazując sobie życzliwość tak bardzo potrzebną nam na co dzień.

Opracowała J. Ledwoń

powrót 

do góry
Contents copyright © 2004 by SP Rzeplino. Wszelkie prawa zastrzeżone! Created by Arkadiusz Kowalski