Aktualizacja: 28 maja 2020 271 dzień nauki 30 dni do wakacji dodaj do ulubionych ustaw stronę jako startową
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

przydatne linki

ostatnio dodane

statystyka
licznik odziwdzin:
osoby on-line:
wpisów w księdze:
ilość fotografii:
fotografie archiwalne:

New Page 1
4 kwiecień 2006
Zobacz pozostałe zdjęciaW dniu 24 marca br. odbył się rajd pieszy kl. IVa wraz z wych. Marleną Strzelecką, na który zostali zaproszeni wielcy miłośnicy przyrody i znawcy okolicznych terenów - p. Janusza Gajowniczka i p. Ryszarda Kalinowskiego. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości Bralęcin. Idąc przez las, słuchaliśmy ciekawych historii dotyczących tych terenów. Pierwszy postój zrobiliśmy dopiero przy pięknej, starej lipie drobnolistnej. Po raz pierwszy w życiu zobaczyliśmy lipę, która ma aż 8 konarów wyrastających z jednego pnia, a obwód jej wynosi 810cm. Dowiedzieliśmy się także, że nazwano ją "Gwiazdą". Po krótkiej pogadance umieliśmy już rozróżniać rodzaje lip. Stamtąd udaliśmy się do alei starych dębów, które wkrótce mogą stać się oficjalnie pomnikami przyrody.
Po drodze uczyliśmy się rozpoznawać gatunki ptaków po ich śpiewie, tropy niektórych zwierząt, takich jak: jelenia, sarny, lisa. Droga ta, doprowadziła nas do kolejnej lipy " Kępy Młyńskiej", która posiada 7 oddzielnych konarów bez wspólnego pnia i liczy sobie w obwodzie aż 1120cm. Dalej udaliśmy się w okolice byłego młyna. Tam przy ognisku wysłuchaliśmy historii młyna. Na koniec został przeprowadzony konkurs przez p. J. Gajowniczka i p. R. Kalinowskiego ze zdobytych informacji podczas tego rajdu. Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Uczniowie wykazali się dobrą pamięcią. I miejsce zdobyła Alicja Szerszeń, zaś II miejsce zajęły Wiktoria Kuligowska i Agata Kowalska. Trzecie miejsce przypadło Jagodzie Zmelonek.
Wszyscy uczestnicy rajdu zafascynowani różnorodnością przyrody, postanowili zostać członkami Ligii Ochrony Przyrody. Zaś p. Gajowniczek i p. Kalinowski obiecali uczniom spotkać się jeszcze raz , aby dalej odkrywać tajniki natury.
powrót 

do góry
Contents copyright © 2004 by SP Rzeplino. Wszelkie prawa zastrzeżone! Created by Arkadiusz Kowalski